Dodge Ram 3500: silniki, uciąg i sens zakupu w Polsce

Patryk OlejnikPatryk Olejnik18.10.2026
Dodge Ram 3500: silniki, uciąg i sens zakupu w Polsce

Spis treści

  1. Porównanie najważniejszych informacji o Dodge Ram 3500
  2. Silniki Ram 3500: benzynowy HEMI czy turbodiesel Cummins?
  3. Uciąg Ram 3500: skąd bierze się maksymalne 16,6 t?
  4. Ładowność i DMC: dlaczego konfiguracja ma znaczenie?
  5. Dodge Ram 3500 w Polsce: jakie prawo jazdy będzie potrzebne?
  6. Import i rejestracja amerykańskiego pick-upa: formalności przed zakupem
  7. Koszty utrzymania i rynek używanych egzemplarzy w Polsce
  8. Zalety i wady tego pick-upa: czy warto go kupić?

Dodge Ram 3500 rozmiarem, mocą i możliwościami wyraźnie przewyższa popularne auta użytkowe w Europie. Zależnie od rocznika i wersji ma benzynowy silnik V8 HEMI o pojemności 6,4 l albo sześciocylindrowego diesla Cummins 6,7 l. W nowszych odmianach diesel rozwija około 430 KM, a jego maksymalny moment obrotowy przekracza 1400 Nm. Imponuje również uciąg: odpowiednio skonfigurowany Ram 3500 może holować w USA nawet około 16 ton. Dokładny limit zależy jednak od rocznika, napędu, kabiny, przełożenia mostu i wyposażenia.

Podstawowe informacje:
  • Dodge Ram 3500 występuje z benzynowym V8 HEMI 6,4 l o mocy 405 KM i momencie około 582 Nm albo turbodieslem Cummins 6,7 l, który w nowszych wersjach osiąga około 430 KM i 1458 Nm.
  • Cummins lepiej sprawdza się przy częstym holowaniu ciężkich przyczep; HEMI może być tańszy w zakupie, ale zużywa więcej paliwa. Spalanie zależnie od silnika i warunków wynosi orientacyjnie 12–16 l/100 km dla diesla w trasie oraz 18–25 l/100 km dla benzyny.
  • Maksymalny uciąg wybranych konfiguracji sięga około 16,6 t, ale zależy od rocznika, kabiny, napędu, przełożenia osi i rodzaju zaczepu. Przed zakupem trzeba sprawdzić dane konkretnego auta, DMC, ładowność i naciski na osie.
  • W Polsce wymagane prawo jazdy zależy od DMC zapisanej w dokumentach, a nie od oznaczenia „3500”. Warto też zweryfikować uprawnienia potrzebne do prowadzenia zestawu z przyczepą.
  • Import z USA wiąże się z kosztami transportu, cła, podatków, badania i możliwych przeróbek. Przed zakupem należy sprawdzić VIN, tytuł własności, historię szkód i stan techniczny.
  • Wysokie wydatki na paliwo, opony, serwis i części oraz duże gabaryty ograniczają praktyczność Rama 3500. Najwięcej sensu ma dla osób regularnie przewożących sprzęt lub holujących ciężkie przyczepy.

W Polsce taki pickup może kusić, jeśli regularnie ciągnę ciężką przyczepę, przewożę sprzęt albo szukam auta, które robi wrażenie. Przed zakupem sprawdzam jednak nie tylko moc i dane z amerykańskich katalogów, lecz także uciąg konkretnego egzemplarza, jego masy, stan techniczny i spalanie. Biorę pod uwagę również koszty importu, serwisu oraz części. Warto zatem poznać różnice między silnikami Ram 3500, zweryfikować deklarowane możliwości holowania i ocenić, komu taki pickup rzeczywiście się przyda nad Wisłą.

Porównanie najważniejszych informacji o Dodge Ram 3500

Propozycja Najważniejsze informacje Na co zwrócić uwagę Ocena
Silnik HEMI 6,4 l Benzynowe V8 o mocy 405 KM i momencie obrotowym około 582 Nm; sprawdzi się przy codziennej jeździe i sporadycznej pracy z ładunkiem. Niższa cena zakupu, ale wysokie spalanie — często 18–25 l/100 km. Mniejszy moment obrotowy niż w dieslu. 8,4/10
Turbodiesel Cummins 6,7 l Rzędowy silnik sześciocylindrowy o mocy około 430 KM i momencie obrotowym około 1458 Nm; odpowiedni do częstego holowania ciężkich przyczep. Większy uciąg, ale wyższe koszty zakupu i serwisu. Spalanie może wynosić około 12–16 l/100 km w trasie i wzrastać pod obciążeniem. 9,6/10
Uciąg do około 16,6 t Maksymalna wartość dotyczy wybranych konfiguracji z silnikiem Cummins oraz zaczepem siodłowym lub typu gooseneck. Rzeczywisty limit zależy m.in. od rocznika, kabiny, napędu, przełożenia osi i wyposażenia. Trzeba sprawdzić dane konkretnego egzemplarza. 9,5/10
Ładowność i DMC Możliwości przewozowe zależą od silnika, kabiny, napędu i zabudowy; różnice między wersjami mogą sięgać setek kilogramów. Uwzględnić pasażerów, paliwo, akcesoria, nacisk przyczepy na hak oraz limity nacisku na osie. Sprawdzić tabliczkę znamionową. 9,1/10
Prawo jazdy w Polsce Kategoria zależy od DMC wpisanej w dokumentach: B do 3,5 t, C1 lub C powyżej 3,5 t. Przyczepa może wymagać dodatkowych uprawnień. Sama nazwa „3500” nie przesądza o wymaganej kategorii. Sprawdzić rubrykę F.2 oraz DMC całego zestawu. 9,3/10
Import i rejestracja Przed zakupem należy zweryfikować VIN, tytuł własności, historię szkód i stan techniczny, a po sprowadzeniu przygotować auto do polskich wymogów. Do ceny doliczyć transport, cło, VAT, akcyzę, badanie techniczne i ewentualne przeróbki oświetlenia oraz prędkościomierza. 8,8/10
Koszty utrzymania i rynek używanych aut Eksploatacja obejmuje wysokie wydatki na paliwo, opony, serwis i części. Ceny używanych egzemplarzy zależą od rocznika, stanu i dokumentacji. Sprawdzić historię serwisową, ramę, skrzynię i układ SCR. Do ceny zakupu doliczyć koszty importu i przygotowania auta. 8,5/10
Zalety i wady Zalety to duży uciąg, mocny silnik, solidna rama i przestronna kabina. Wady obejmują wysokie spalanie, duże gabaryty i kosztowną eksploatację. Model ma sens przy regularnym przewożeniu sprzętu lub holowaniu ciężkich przyczep; do typowej jazdy na co dzień może być niepraktyczny. 9,0/10

Silniki Ram 3500: benzynowy HEMI czy turbodiesel Cummins?

W Ramie 3500 wybór silnika zależy przede wszystkim od tego, czy ważniejsze są dla mnie prostsza konstrukcja i niższa cena zakupu, czy maksymalny uciąg. Benzynowe V8 HEMI o pojemności 6,4 l rozwija 405 KM i 429 lb-ft, czyli około 582 Nm. W połączeniu z 8-biegową skrzynią automatyczną dobrze sprawdza się w codziennej jeździe i ciężkiej pracy, jeśli nie holuję regularnie wyjątkowo dużych zestawów. Z kolei 6,7-litrowy rzędowy turbodiesel Cummins generuje 430 KM oraz 1 075 lb-ft, czyli około 1 458 Nm, i również współpracuje z 8-biegowym automatem. Różnicę najmocniej odczuję podczas ruszania z przyczepą, podjazdów i długiej jazdy pod obciążeniem, ponieważ diesel zapewnia znacznie większy zapas momentu obrotowego.

Jeśli często ciągnę ciężką przyczepę, naturalnym wyborem będzie Cummins. Odpowiednio skonfigurowany Ram 3500 może holować do około 36 610 lb, czyli 16,6 t, natomiast maksymalna ładowność wersji z silnikiem HEMI wynosi około 7 590 lb, czyli 3,44 t. Warto jednak pamiętać, że konkretne limity zależą od kabiny, napędu, przełożenia osi i wyposażenia. W Polsce trzeba też uwzględnić koszty importu i serwisu oraz dostępność części. HEMI wybrałbym, gdy liczą się niższa cena i sporadyczna praca z ładunkiem. Dopłata do Cumminsa ma sens, jeśli rzeczywiście wykorzystuję jego duży uciąg, a nie tylko chcę mieć go w specyfikacji.

Uciąg Ram 3500: skąd bierze się maksymalne 16,6 t?

Za maksymalny uciąg Ram 3500 wynoszący 16,6 t odpowiada cały zestaw, a nie sama moc silnika. Liczą się również wersja kabiny i podwozia, przełożenie tylnego mostu, układ chłodzenia oraz fabryczny pakiet do holowania. W najmocniejszych konfiguracjach pracuje 6,7-litrowy, rzędowy turbodiesel Cummins, który rozwija do około 430 KM i 1 458 Nm. Wysoki moment obrotowy dostępny przy niskich obrotach ułatwia ruszanie z ciężką przyczepą i utrzymywanie tempa na podjeździe. Jednak rekordowe 16,6 t dotyczy wybranej konfiguracji z zaczepem siodłowym lub typu gooseneck — nie każdej wersji Ram 3500 ani zestawu ze zwykłym hakiem.

Na maksymalny uciąg i bezpieczne holowanie wpływa kilka kluczowych parametrów:

  • wersja kabiny i podwozia oraz rozstaw osi,
  • przełożenie tylnego mostu i układ chłodzenia,
  • fabryczny pakiet do holowania i rodzaj zaczepu,
  • dopuszczalna masa całkowita zestawu, nacisk na oś i ładowność pick-upa.

Podczas sprawdzania tych danych brałem pod uwagę także inne ograniczenia: dopuszczalną masę całkowitą zestawu, nacisk na oś i ładowność pick-upa. Ponieważ wynik zależy od rocznika, napędu, rozstawu osi, kabiny i wyposażenia, konkretny egzemplarz może mieć znacznie niższy limit. Dlatego 16,6 t traktuję jako imponującą wartość katalogową dla specjalnie dobranej konfiguracji. Przed holowaniem sprawdzam tabliczkę znamionową oraz dane producenta dotyczące danego auta.

Ładowność i DMC: dlaczego konfiguracja ma znaczenie?

Uciąg i ładowność pick-upa

W Ramie 3500 liczy się nie tylko maksymalny uciąg, lecz także ładowność — czyli masa, którą mogę przewozić wraz z pasażerami, paliwem i akcesoriami. Zależnie od rocznika, kabiny, napędu, silnika i zabudowy różnica może sięgać setek kilogramów. Mocniejszy diesel Cummins nie zawsze zwiększa ładowność, ponieważ sam silnik i jego osprzęt ważą więcej. Dlatego przed zakupem sprawdzam tabliczkę konkretnego egzemplarza, a nie tylko dane katalogowe. DMC obejmuje samochód z ładunkiem, natomiast limit nacisku na tylną oś może ograniczyć możliwości nawet wtedy, gdy ogólna ładowność wydaje się wystarczająca.

Silniki HEMI i Cummins

Konfigurację warto dobrze przemyśleć, zwłaszcza gdy Ram ma ciągnąć przyczepę. Ciężki hak, zabudowa, dodatkowy zbiornik, narzędzia i nacisk dyszla — często wynoszący około 10–15% masy przyczepy — szybko zmniejszają zapas ładowności. W Polsce trzeba też sprawdzić DMC zestawu oraz limity wpisane w dokumentach, ponieważ wysoki katalogowy uciąg nie oznacza, że dany egzemplarz może legalnie ciągnąć każdą przyczepę. Najpierw określam więc rzeczywisty ładunek i masę przyczepy, a dopiero potem wybieram kabinę, napęd i wyposażenie. W Ramie 3500 kilka opcji może zdecydować, czy pozostanie bezpieczny margines, czy tylko imponujące liczby na papierze.

Dodge Ram 3500 w Polsce: jakie prawo jazdy będzie potrzebne?

W przypadku Dodge’a Rama 3500 najpierw sprawdzam dopuszczalną masę całkowitą (DMC) wpisaną w polskim dowodzie rejestracyjnym, a nie masę własną auta. Jeśli DMC nie przekracza 3,5 t, wystarczy prawo jazdy kategorii B. Przy DMC powyżej 3,5 t, ale nie większej niż 7,5 t, potrzebuję kategorii C1 lub C, natomiast powyżej 7,5 t — kategorii C. Sama nazwa „3500” nie przesądza o wymaganych uprawnieniach, ponieważ Ramy różnią się konfiguracją, zabudową i homologacją. Dlatego przed zakupem proszę sprzedawcę o zdjęcie rubryki F.2 dowodu rejestracyjnego albo dokumentu homologacyjnego.

Osobno weryfikuję uprawnienia do jazdy z przyczepą. Przy aucie prowadzonym na kategorię B przyczepa lekka może mieć DMC do 750 kg, a przy cięższej trzeba pilnować limitu 3,5 t dla całego zestawu lub mieć odpowiednie uprawnienia, na przykład B+E. Jeśli sam Ram wymaga kategorii C1 albo C, do przyczepy może być potrzebna kategoria C1+E lub C+E — zależnie od DMC pojazdu i przyczepy. Zanim wyruszę w trasę, porównuję więc DMC obu pojazdów z wpisami w prawie jazdy i dowodach rejestracyjnych. Nawet imponujący, liczony w kilku tonach uciąg Rama nie oznacza, że mogę legalnie holować każdą przyczepę.

Import i rejestracja amerykańskiego pick-upa: formalności przed zakupem

Zanim wpłacę zaliczkę za Dodge’a Rama 3500 z USA, sprawdzam VIN, tytuł własności i historię szkód oraz zgodność wyposażenia z opisem. Proszę sprzedawcę o zdjęcia tabliczki znamionowej, licznika, silnika i ramy, a następnie porównuję dane z raportami historii pojazdu. Ustalam również, czy auto ma status „clean”, „salvage” czy „rebuilt”, ponieważ ten ostatni może utrudnić rejestrację i obniżyć wartość pick-upa. Przed zakupem obliczam pełny koszt: transport do portu, fracht morski, ubezpieczenie, odprawę celną, VAT, akcyzę i przeróbki techniczne. Nie opieram budżetu wyłącznie na cenie z aukcji — po doliczeniu opłat całkowity koszt może wzrosnąć o kilkadziesiąt procent.

Przed zakupem warto zweryfikować następujące kwestie:

  • numer VIN i zgodność wyposażenia z opisem,
  • tytuł własności oraz status pojazdu,
  • historię szkód i stan techniczny,
  • całkowity koszt transportu, opłat i niezbędnych przeróbek.
Dodge Ram 3500

Po sprowadzeniu auta przeprowadzam odprawę celną i kompletuję dokumenty: amerykański title, fakturę lub umowę kupna, potwierdzenie opłacenia należności celnych oraz dokumenty transportowe. Potem przygotowuję Rama do badania technicznego i dostosowuję go do polskich wymogów. Często trzeba zmienić oświetlenie, kierunkowskazy i tylne światło przeciwmgłowe, a także dostosować wskazania prędkościomierza, który w USA pokazuje mile na godzinę. Sprawdzam też dopuszczalną masę całkowitą i kategorię pojazdu: dopuszczalna masa całkowita Rama 3500 może przekraczać 3,5 t, co wpływa na wymagane uprawnienia, opłaty i sposób użytkowania. Po pozytywnym badaniu składam wniosek o rejestrację w wydziale komunikacji i wykupuję OC. Zanim ruszę w trasę, upewniam się, że dane w dokumentach zgadzają się z numerem VIN.

Koszty utrzymania i rynek używanych egzemplarzy w Polsce

Utrzymanie Rama 3500 szybko przypomina, ile kosztuje eksploatacja ciężkiej amerykańskiej półciężarówki. Trzeba liczyć się z wysokim zużyciem paliwa, drogimi oponami i częściami sprowadzanymi zza oceanu. Diesel 6.7 Cummins może spalać około 12–16 l/100 km podczas spokojnej jazdy w trasie, a z przyczepą lub w mieście — znacznie więcej. Z kolei benzynowy 6.4 HEMI często potrzebuje 18–25 l/100 km. Koszty zwiększają też dwa akumulatory, duże tarcze i klocki hamulcowe, a w wersjach dually — sześć opon zamiast czterech. Podstawowy serwis olejowy diesla zwykle kosztuje od kilkuset do ponad 1000 zł, natomiast naprawa automatycznej skrzyni, układu wtryskowego czy osprzętu emisji spalin może pochłonąć kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego przed zakupem sprawdzam historię serwisową, stan ramy, skrzyni i układu SCR oraz dostępność części w Polsce.

Tymczasem polski rynek używanych Ramów 3500 pozostaje niewielki, więc ceny zależą przede wszystkim od rocznika, silnika, przebiegu, zabudowy i europejskiej dokumentacji. Egzemplarze z początku lat 2000. kosztują około 70–130 tys. zł, modele z lat 2010–2018 — często 150–300 tys. zł, a nowsze sztuki nierzadko przekraczają 350 tys. zł. Zadbane wersje dually i bogato wyposażone auta bywają jeszcze droższe. Do ceny zakupu trzeba doliczyć transport, akcyzę, ewentualne przeróbki oświetlenia oraz homologację, co może oznaczać dodatkowe kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sam wybrałbym egzemplarz z udokumentowanym serwisem i wiarygodnym przebiegiem, nawet jeśli kosztuje o 10–15% więcej. W końcu jedna poważna usterka potrafi pochłonąć całą pozorną oszczędność.

Ciekawostka: w Polsce Ram 3500 może wymagać prawa jazdy kategorii C, jeśli jego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t — dlatego przed zakupem warto sprawdzić dane w dokumentach, a nie kierować się samym wyglądem auta.

Zalety i wady tego pick-upa: czy warto go kupić?

Dodge Ram 3500 ma sens, jeśli naprawdę wykorzystuję jego możliwości. Zależnie od rocznika, silnika i konfiguracji może uciągnąć nawet około 16 ton, a wysokoprężny Cummins o pojemności 6,7 l zapewnia potężny moment obrotowy — w nowszych wersjach przekraczający 1400 Nm. Solidna rama, duża ładowność i wygodna kabina pozwalają sprawnie przewozić sprzęt, pracować w terenie czy pokonywać długie trasy z ciężką przyczepą. Dlatego traktuję go przede wszystkim jako narzędzie, a nie efektowny samochód na parkingu. Przed zakupem sprawdziłbym jednak konkretny rocznik i homologację, ponieważ maksymalny uciąg nie oznacza, że każda wersja może legalnie ciągnąć tyle w Polsce. Jak już jesteśmy w temacie to sprawdź, na co uważać przy zakupie Toyoty Land Cruiser 100.

Z drugiej strony Ram 3500 ma wyraźne wady. Spalanie często przekracza 15–20 l/100 km, a w mieście lub podczas holowania ciężkiej przyczepy może być jeszcze wyższe. Ponadto wiele konfiguracji mierzy ponad 6 m, więc ciasne parkingi i wąskie ulice szybko stają się problemem. Więcej kosztują także paliwo, opony, serwis i ewentualny import części. Przy zakupie używanego egzemplarza dokładnie sprawdziłbym silnik, skrzynię, ramę oraz historię napraw. Wybrałbym ten model tylko wtedy, gdy regularnie potrzebowałbym dużego uciągu i miałbym miejsce do parkowania; do codziennej jazdy bez ciężkich zadań lepszy byłby mniejszy i oszczędniejszy samochód.

Źródła:

  1. https://www.ramtrucks.com/ram-3500/capability.html
  2. https://blog.stellantisnorthamerica.com/2025/01/07/2025-ram-2500-and-3500-heavy-duty-unveiled-with-exceptional-capability-enhanced-towing-features-and-leading-edge-technology/
  3. https://www.ramtrucks.com/content/dam/fca-brands/na/ramtrucks/en_us/towing/towing-capacity-guide/brochure/my26_Ram_HD_Customer_TowPayChart_1.9.pdf
  4. https://www.gov.pl/web/gov/zarejestruj-pojazd?partner_id=595
  5. https://www.podatki.gov.pl/wiazace-informacje-podatkowe-i-celne/wiazaca-informacja-akcyzowa-wia/pytania-i-odpowiedzi-wia
  6. https://www.autouncle.pl/pl/samochody-uzywane/RAM/3500
Ładowanie ocen...

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

W podobnym tonie

Japońskie samochody 2026 – najlepsze modele do miasta, rodziny i na trasę

Japońskie samochody 2026 – najlepsze modele do miasta, rodziny i na trasę

Japońskie samochody od lat cenię za dopracowaną technikę, rozsądne koszty i bezproblemową codzienną jazdę, a w 2026 roku wybó...

Mercedes GLS 580 – analiza V8 i opłacalności luksusowego SUV-a

Mercedes GLS 580 – analiza V8 i opłacalności luksusowego SUV-a

W Mercedesie GLS 580 najbardziej cenię V8, które łączy imponującą moc z wyjątkowo kulturalną pracą. Biturbodoładowany silnik ...

Ile kosztuje Bentley w 2026 roku? Realne ceny i koszty utrzymania

Ile kosztuje Bentley w 2026 roku? Realne ceny i koszty utrzymania

Rok 2026 przynosi wiele zmian w branży motoryzacyjnej, a ceny samochodów marki Bentley nie pozostają na to obojętne. Luksusow...