Kiedy zobaczyłem wynik 496,22 km/h, musiałem sprawdzić go dwa razy. Yangwang U9 Xtreme osiągnął tę prędkość 14 września 2026 roku na niemieckim torze ATP w Papenburgu, a za kierownicą siedział Marc Basseng. Elektryczny hipersamochód marki należącej do koncernu BYD został najszybszym autem produkcyjnym, wyprzedzając Bugatti Chiron Super Sport 300+, który osiągnął 490,48 km/h. To około 308,4 mph — do magicznej granicy 500 km/h zabrakło zaledwie 3,78 km/h.
- Yangwang U9 Xtreme osiągnął 496,22 km/h na torze ATP w Papenburgu, zbliżając się na 3,78 km/h do granicy 500 km/h.
- Rekordowy przejazd wykonał Marc Basseng. Wynik przewyższył 490,48 km/h Bugatti Chiron Super Sport 300+ i wcześniejsze 472,41 km/h elektrycznego U9 Track Edition.
- Auto ma cztery silniki, architekturę 1200 V i moc przekraczającą 3000 KM. Za stabilność odpowiada m.in. aktywne zawieszenie DiSus-X.
- Do próby wykorzystano półslicki Giti e-GTR2 Pro, a część szczelin nadwozia zaklejono taśmą, by ograniczyć zawirowania powietrza.
- 496,22 km/h to prędkość z przejazdu w jednym kierunku, a nie średnia z prób w obie strony.
- BYD planuje wyprodukować tylko 30 egzemplarzy U9 Xtreme. Dane o zasięgu, ładowaniu i części osiągów dotyczą bazowego U9, a nie rekordowej odmiany.
Za rekord odpowiadają cztery silniki elektryczne, architektura 1200 V i moc przekraczająca 3000 KM. Jednostki osiągają do 30 000 obr./min, a napęd niezależnie steruje mocą przy każdym kole. Ponadto auto korzysta z akumulatora Blade typu LFP, aktywnego zawieszenia DiSus-X oraz specjalnych półslicków Giti e·GTR2 Pro, zaprojektowanych z myślą o ekstremalnych prędkościach. Podczas próby zaklejono taśmą część szczelin nadwozia, aby ograniczyć zawirowania powietrza — przy niemal 500 km/h znaczenie mają nawet takie szczegóły.
Tylko 30 sztuk elektrycznej bestii, która rzuca wyzwanie supersamochodom
Yangwang ustanowił na tym torze rekord już wcześniej. W sierpniu 2026 roku U9 Track Edition rozpędził się do 472,41 km/h i zdobył wówczas rekord prędkości dla samochodów elektrycznych. Xtreme poprawił ten wynik o blisko 24 km/h, a według doniesień jako pierwszy seryjny elektryk przekroczył 300 mph. Trzeba jednak zaznaczyć, że 496,22 km/h to rezultat przejazdu w jednym kierunku, a nie średnia z prób w obie strony.
Producent zapowiedział zaledwie 30 egzemplarzy U9 Xtreme, więc raczej nie będę mijał tego auta na każdym rogu. Dla porównania bazowy U9 ma około 1300 KM, przyspiesza od 0 do 100 km/h w 2,36 sekundy i korzysta z akumulatora o pojemności około 80 kWh. Rekordowa odmiana pokazuje jednak, że elektryczny napęd potrafi dziś rywalizować o najwyższe osiągi z najbardziej egzotycznymi autami spalinowymi, a przy tym wyznaczać tempo tej rywalizacji.
| Kategoria | Parametr | Dane | Szczegóły i kontekst |
|---|---|---|---|
| Rekord prędkości | Prędkość maksymalna | 496,22 km/h | Wynik uzyskany przez Yangwanga U9 Xtreme na torze ATP Papenburg. |
| Prędkość w milach na godzinę | 308,4 mph | Przeliczenie wyniku 496,22 km/h. | |
| Data próby | 14 września 2025 r. | Rekordowy przejazd odbył się na niemieckim obiekcie testowym. | |
| Miejsce próby | ATP Papenburg, Niemcy | Zamknięty tor testowy wykorzystywany do prób z bardzo wysokimi prędkościami. | |
| Kierowca | Marc Basseng | Niemiecki kierowca wyścigowy poprowadził auto podczas próby rekordowej. | |
| Wcześniejszy rekord elektryka | 472,41 km/h | Wynik Yangwanga U9 Track Edition z sierpnia 2025 r., uzyskany również w Papenburgu. | |
| Różnica względem wcześniejszego wyniku U9 | 23,81 km/h | U9 Xtreme podniósł poprzeczkę w kategorii prędkości maksymalnej samochodów elektrycznych. | |
| Napęd i układ elektryczny | Liczba silników | 4 | Niezależne jednostki elektryczne umożliwiają precyzyjne sterowanie napędem każdego koła. |
| Łączna moc maksymalna | Ponad 3000 KM | Wartość deklarowana dla ekstremalnej odmiany U9 Xtreme. | |
| Architektura elektryczna | 1200 V | Wysokonapięciowa platforma opracowana z myślą o przenoszeniu bardzo dużych mocy. | |
| Prędkość obrotowa silników | Do 30 000 obr./min | Wysoka prędkość obrotowa wspiera osiąganie ekstremalnej prędkości maksymalnej. | |
| Platforma napędu | e⁴ / YiSiFang | Układ z czterema silnikami i wektorowaniem momentu obrotowego. | |
| Rodzaj akumulatora | Blade, LFP | Akumulator litowo-żelazowo-fosforanowy; podawane parametry baterii dotyczą przede wszystkim bazowego U9. | |
| Współczynnik rozładowania baterii | 30C | Wartość przytaczana dla baterii Blade w materiałach o U9 Xtreme. | |
| Pojemność baterii bazowego U9 | Około 80 kWh | Dane standardowego Yangwanga U9; konfiguracja Xtreme jest ukierunkowana na osiągi. | |
| Moc ładowania bazowego U9 | Do 500 kW DC | Ładowanie z wykorzystaniem dwóch złączy; parametr podawany dla bazowego U9. | |
| Opony, aerodynamika i podwozie | Opony rekordowe | Giti e·GTR2 PRO | Drogowe półslicki opracowane z myślą o wysokich osiągach i ekstremalnych prędkościach. |
| Typ ogumienia | Półslick | Połączenie właściwości opon drogowych i zwiększonej przyczepności charakterystycznej dla ogumienia torowego. | |
| Zawieszenie | DiSus-X | Aktywny układ kontroli nadwozia, pomagający utrzymywać stabilność i kontakt kół z nawierzchnią. | |
| Przygotowanie nadwozia | Uszczelnienie wybranych szczelin taśmą | Ograniczenie niepożądanych zawirowań powietrza podczas próby z prędkością bliską 500 km/h. | |
| Znaczenie aerodynamiki | Stabilność przy bardzo dużej prędkości | Przy prędkościach powyżej 400 km/h opór powietrza i stabilność nadwozia mają kluczowe znaczenie. | |
| Hamulce | Karbonowo-ceramiczne | Wymieniane w materiałach dotyczących konfiguracji torowej i prób U9 Xtreme. | |
| Osiągi i wyniki torowe | 0–100 km/h | 2,36 s | Deklarowany wynik bazowego Yangwanga U9; nie należy utożsamiać go z osobnym pomiarem U9 Xtreme. |
| Moc bazowego U9 | 960 kW | Około 1305 KM; dane odmiany standardowej, nie Xtreme. | |
| Moment obrotowy bazowego U9 | Około 1680 Nm | Wartość podawana dla standardowego modelu U9. | |
| Prędkość maksymalna bazowego U9 | Ponad 300 km/h | Parametr odmiany standardowej, wyraźnie niższy od wyniku Xtreme. | |
| Wynik na Nürburgringu | 6:59,157 | Czas przypisywany U9 Xtreme na Nordschleife; w materiałach źródłowych pojawia się także kierowca Moritz Kranz. | |
| Produkcja i dane bazowego modelu | Planowana liczba U9 Xtreme | 30 egzemplarzy | Ściśle limitowana seria przeznaczona dla nielicznych klientów. |
| Producent | BYD | Yangwang jest luksusową submarką chińskiego koncernu BYD. | |
| Wymiary bazowego U9 | 4966 × 2029 × 1295 mm | Długość × szerokość × wysokość; dane standardowego modelu U9. | |
| Rozstaw osi bazowego U9 | 2900 mm | Wartość podawana dla standardowego Yangwanga U9. | |
| Masa bazowego U9 | Około 2475 kg | Dane standardowej odmiany; nie należy traktować ich jako potwierdzonej masy U9 Xtreme. | |
| Zasięg i ładowanie bazowego U9 | Deklarowany zasięg CLTC | Około 450–465 km | Wynik cyklu CLTC; zasięg w innych procedurach i rzeczywistych warunkach może być niższy. |
| Ładowanie 30–80% | Około 10 min | Deklaracja dotycząca bazowego U9, przy użyciu dwóch złączy i odpowiedniej infrastruktury. | |
| Cena bazowego U9 w Chinach | Od 1,68 mln RMB | Podawana cena standardowego modelu; nie ogłoszono osobnego cennika U9 Xtreme. |
Cztery silniki i architektura 1200 V: technologia, która napędza rekordzistę BYD
Patrząc na Yangwang U9 Xtreme, widzę coś więcej niż kolejny supersamochód o imponującej mocy. To technologiczna wizytówka BYD i luksusowej marki Yangwang, która pokazuje, jak daleko można rozwinąć elektryczny napęd. Cztery niezależne silniki, wysokonapięciowa architektura oraz aktywne zawieszenie pozwoliły tej maszynie osiągnąć na torze w Papenburgu 496,22 km/h.
Największe wrażenie robi układ napędowy: każdy silnik napędza jedno koło, a elektronika precyzyjnie steruje momentem obrotowym. W wersji Xtreme łączna moc przekracza 3000 KM, zaś silniki osiągają około 30 000 obr./min. Dzięki temu samochód może dokładnie rozdzielać siłę napędową między koła — co przy ekstremalnym przyspieszaniu i prędkościach bliskich 500 km/h liczy się równie mocno jak sama moc.
Układ pracuje w architekturze 1200 V, która umożliwia przesyłanie bardzo dużej mocy przy niższym natężeniu prądu, a tym samym ogranicza straty cieplne. BYD zastosował również baterię Blade typu LFP, cenioną za trwałość i odporność na intensywną eksploatację. Bazowy U9 ma akumulator o pojemności około 80 kWh. Dzięki dwóm złączom ładuje go prądem stałym z mocą do 500 kW, a uzupełnienie energii od 30 do 80 proc. zajmuje według producenta około 10 minut.
496,22 km/h i skok nad przeszkodą: elektryk, który zaskakuje na torze
Przy rekordowych prędkościach liczy się nie tylko napęd, ale także stabilność i kontakt opon z nawierzchnią. Dlatego Yangwang wyposażył U9 w DiSus-X — aktywne zawieszenie kontrolujące ruch nadwozia i pomagające utrzymać właściwą pozycję auta podczas gwałtownych zmian obciążenia. System przyciągnął uwagę także efektownymi pokazami: U9 potrafił podskoczyć, a podczas prezentacji pokonał przeszkodę o wysokości około 2 metrów, jadąc z prędkością około 120 km/h.
Marc Basseng poprowadził Xtreme podczas rekordowej próby na niemieckim torze testowym ATP Papenburg. Wynik 496,22 km/h przewyższył wcześniejszy rezultat elektrycznego U9 Track Edition, który osiągnął 472,41 km/h, a także prędkość Bugatti Chiron Super Sport 300+ wynoszącą 490,48 km/h. Xtreme jechał na drogowych półslickach Giti e-GTR2 Pro, zaprojektowanych do pracy pod dużym obciążeniem. Zespół zakleił taśmą część szczelin nadwozia, by ograniczyć zawirowania powietrza — przy takiej prędkości znaczenie ma nawet drobny szczegół aerodynamiczny.
Warto odróżnić rekordową odmianę Xtreme od bazowego Yangwang U9. Ten drugi osiąga około 1288 KM i 1680 Nm momentu obrotowego, przyspiesza od 0 do 100 km/h w 2,36 sekundy i przekracza 300 km/h. Producent deklaruje zasięg około 450–465 km w chińskim cyklu CLTC, choć w europejskich warunkach rzeczywisty dystans może być krótszy. Mimo to U9 imponuje osiągami, a przynajmniej na papierze łączy torowy temperament z możliwością codziennej eksploatacji.

Yangwang planuje wyprodukować zaledwie 30 egzemplarzy U9 Xtreme, dlatego model raczej nie będzie częstym widokiem na ulicach. Jego znaczenie wykracza jednak poza limitowaną dostępność. BYD pokazuje, że cztery silniki, architektura 1200 V, bateria Blade i zaawansowane sterowanie podwoziem mogą stworzyć elektryczny hipersamochód, który rywalizuje z najsłynniejszymi konstrukcjami spalinowymi. Co więcej, Xtreme ustanowił wynik, który jeszcze niedawno wydawał się domeną zupełnie innej technologii.
Ciekawostka: przy prędkości bliskiej 500 km/h opona obraca się z ogromną siłą odśrodkową, dlatego rekord Yangwanga U9 Xtreme zależał nie tylko od ponad 3000 KM, lecz także od specjalnie przygotowanych półslicków, zdolnych wytrzymać ekstremalne obciążenia.
Półslicki i aerodynamika: detale, które pomogły U9 Xtreme zbliżyć się do 500 km/h
Rekordowy przejazd Yangwang U9 Xtreme na torze ATP w Papenburgu zakończył się wynikiem 496,22 km/h, a za kierownicą siedział Marc Basseng. Przy takiej prędkości liczy się każdy detal, dlatego auto otrzymało drogowe półslicki Giti e-GTR2 Pro, opracowane wspólnie z BYD. Łączą one przyczepność potrzebną do stabilnej jazdy z mniejszym oporem niż typowe, mocno nacinane opony.

Znaczenie miało również przygotowanie nadwozia: zespół zakleił taśmą część szczelin, by ograniczyć zawirowania i straty energii. Przy ogromnym oporze powietrza gładki przepływ wokół karoserii może być równie ważny jak dodatkowa moc. U9 Xtreme ma cztery silniki elektryczne, instalację o napięciu 1200 V i ponad 3000 KM, ale kierowca musi jeszcze utrzymać auto pod kontrolą.
Na rekordowy przejazd złożyło się kilka kluczowych rozwiązań:
- drogowe półslicki Giti e-GTR2 Pro,
- ograniczenie zawirowań powietrza przez zaklejenie części szczelin nadwozia,
- cztery silniki elektryczne i instalacja o napięciu 1200 V,
- aktywne zawieszenie DiSus-X, które pomaga utrzymać stabilność auta.
Opony i stabilne podwozie przybliżyły rekord do granicy 500 km/h
Za stabilność odpowiada także aktywne zawieszenie DiSus-X, które kontroluje położenie nadwozia i pomaga utrzymać kontakt kół z nawierzchnią. Gdy prędkość zbliża się do 500 km/h, nawet niewielka zmiana obciążenia lub boczny podmuch mogą wpłynąć na prowadzenie. Basseng podkreślał, że elektryczny napęd pozwala mu skupić się na torze, bo nie występują typowe dla silnika spalinowego zmiany obciążenia. Pewność za kierownicą zapewniają więc wspólnie przewidywalna reakcja auta, praca zawieszenia i odpowiednio dobrane opony.
Wcześniej U9 Track Edition osiągnął w Papenburgu 472,41 km/h, a Xtreme wyraźnie poprawił ten wynik. Najważniejsze jest jednak dopracowanie całego pakietu: półslicków, przepływu powietrza i stabilnego podwozia. Gdy do symbolicznej granicy 500 km/h brakuje tak niewiele, taśma na szczelinie i odpowiednia mieszanka gumy przestają być drobiazgami — stają się częścią recepty na ekstremalną prędkość.
Tylko 30 egzemplarzy: Yangwang U9 Xtreme będzie hipersamochodem dla nielicznych

Yangwang U9 Xtreme pokazuje, jak elektryczny napęd zmienia świat hipersamochodów. Na torze ATP w Papenburgu Marc Basseng rozpędził auto do 496,22 km/h. Tym samym pobił wcześniejszy wynik U9 Track Edition, wynoszący 472,41 km/h, i przekroczył 490,48 km/h osiągnięte przez Bugatti Chiron Super Sport 300+ podczas przejazdu w jednym kierunku. Rezultat robi wrażenie, choć nie stanowi średniej z dwóch prób, wymaganej przez niektóre oficjalne zestawienia.
Za tym osiągnięciem stoją zaawansowane rozwiązania: architektura 1200 V, cztery silniki elektryczne i moc przekraczająca 3000 KM. Potężne osiągi pomagają opanować bateria Blade w chemii LFP, półslicki Giti e-GTR2 Pro oraz aktywne zawieszenie DiSus-X. Przy prędkościach bliskich 500 km/h liczy się również dopracowana aerodynamika. U9 Xtreme nie jest więc jedynie pokazowym prototypem — to produkcyjna, choć bardzo limitowana odmiana.
Chińska bestia z czterema silnikami zostanie marzeniem większości kierowców
Producent zbuduje zaledwie 30 egzemplarzy, dlatego większość fanów motoryzacji zobaczy ten chiński hipersamochód raczej w marzeniach niż na ulicy. Potencjał wersji Xtreme widać już w bazowym U9, który ma cztery silniki, około 1288 KM i 1680 Nm, a od 0 do 100 km/h przyspiesza w 2,36 sekundy. Akumulator o pojemności około 80 kWh przyjmuje moc ładowania do 500 kW, zaś deklarowany zasięg w cyklu CLTC wynosi około 450 km.

Najbardziej przekonuje mnie połączenie rekordowej prędkości z rozwiązaniami przydatnymi także poza jednym szybkim przejazdem. System DiSus-X aktywnie kontroluje ruch nadwozia, a niezależny napęd każdego koła pozwala precyzyjnie zarządzać momentem. U9 Xtreme stanowi manifest możliwości marki Yangwang i koncernu BYD: elektryczny hipersamochód może dziś rzucić wyzwanie legendom, choć kupić go będzie mogła tylko garstka kolekcjonerów.
Ciekawostka: mimo rekordowej prędkości 496,22 km/h Yangwang U9 Xtreme powstanie w zaledwie 30 egzemplarzach — będzie więc rzadszy niż wiele limitowanych supersamochodów, które nigdy nie zbliżyły się do takiego wyniku.










