W artykule „Nissan X-Trail 2026: opinie, ceny i wybór napędu” przyglądam się najważniejszym zaletom i wadom tego SUV-a oraz sprawdzam, ile kosztują poszczególne wersje. Wyjaśniam też, czym różnią się dostępne napędy i który najlepiej sprawdzi się w konkretnych potrzebach. Dzięki temu łatwiej ocenisz, czy X-Trail 2026 będzie dobrym wyborem dla Ciebie.
- X-Trail 2026 to przestronny, komfortowy SUV rodzinny.
- e-POWER zapewnia płynną jazdę bez ładowania z gniazdka.
- e-4ORCE poprawia trakcję zimą, ale podnosi cenę.
- Ceny zaczynają się od około 171 tys. zł; hybryda e-4ORCE kosztuje od około 211 tys. zł.
- Pięcioosobowa wersja oferuje bagażnik o pojemności 575 l.
- Spalanie rośnie przy szybkiej jeździe, a generator może być wtedy głośny.

e-POWER to hybryda szeregowa: silnik benzynowy 1.5 z turbodoładowaniem i trzema cylindrami pełni funkcję generatora, a koła napędza silnik elektryczny. Wytworzony prąd zasila go i ładuje akumulator trakcyjny o pojemności 1,8 kWh. Nie trzeba podłączać auta do gniazdka, bo energię odzyskuje podczas jazdy i hamowania. Za kierownicą odczujesz natychmiastową reakcję na gaz, płynne przyspieszanie i brak tradycyjnej skrzyni biegów.
W wersji e-4ORCE drugi silnik elektryczny napędza tylną oś, a łączna moc układu sięga 213 KM. X-Trail przyspiesza od 0 do 100 km/h w około 7 sekund i osiąga maksymalnie 180 km/h. Elektronika rozdziela moment między osiami, co poprawia przyczepność na śniegu i mokrej nawierzchni, a zarazem eliminuje potrzebę stosowania klasycznego wału napędowego. W mieście auto jedzie gładko i cicho, jednak podczas mocnego przyspieszania lub szybkiej jazdy wyraźniej słychać silnik-generator. Zerknij na inny post, w którym też była o tym mowa.
Pewniejsza jazda zimą, ale czy warto dopłacić?
e-4ORCE przyda się, jeśli często jeździsz zimą, mieszkasz poza miastem lub potrzebujesz lepszej trakcji na mokrej i śliskiej nawierzchni. Nie zmienia jednak X-Traila w terenówkę — to rodzinny SUV, który pewniej rusza i stabilniej jedzie w trudnych warunkach. Spalanie zależy od trasy i pogody: w mieście wynosi około 7,5 l/100 km, podczas spokojnej jazdy podmiejskiej może spaść poniżej 6 l/100 km, a na autostradzie przy 120–140 km/h wzrosnąć do 8,5–9 l/100 km. Zimą w teście mieszanym odnotowano około 8 l/100 km, natomiast na spokojnej trasie pomiarowej wynik wyniósł 5,8 l/100 km.
Dopłata do e-4ORCE ma sens, gdy dodatkowa trakcja przyda się przez większą część roku lub gdy regularnie wozisz rodzinę po zaśnieżonych drogach. Jeśli większość tras pokonujesz spokojnie po mieście i asfalcie, wystarczy napęd na jedną oś. Pięcioosobowy X-Trail oferuje bagażnik o pojemności 575 litrów, a e-POWER zapewnia jazdę w elektrycznym stylu bez planowania postojów na ładowanie. Trzeba jednak liczyć się z wyższym spalaniem podczas szybkiej jazdy oraz bardziej złożoną konstrukcją niż w zwykłym aucie benzynowym.
Oto kilka opinii o Nissanach X-Trail 2026 znalezionych w sieci:
„To rodzinny SUV, który najbardziej przekonuje przestronnym wnętrzem i spokojnym, komfortowym charakterem. Na co dzień doceniam też fizyczne przyciski klimatyzacji — obsługa jest po prostu wygodna.” Anna, kierowczyni i mama dwójki dzieci
„Napęd e-POWER daje płynność jazdy zbliżoną do elektryka, ale nie wymaga szukania ładowarki. W mieście to świetne połączenie; na autostradzie silnik generatora potrafi być głośniejszy, a spalanie wyraźnie rośnie.” Marek, użytkownik SUV-a
„Jeśli często jeździsz zimą po śliskich drogach, e-4ORCE daje dużo pewności. Nie traktowałbym go jednak jak terenówki — to przede wszystkim rodzinny samochód z dodatkowym wsparciem trakcji.” Piotr, kierowca i miłośnik górskich wyjazdów
„Przed wyborem napędu warto uczciwie ocenić swoje trasy. Do miasta i jazdy mieszanej e-POWER jest bardzo przyjemny, ale przy częstych szybkich podróżach oszczędność może być mniejsza, niż sugeruje sama nazwa hybrydy.” Katarzyna, doradczyni motoryzacyjna
„Bagażnik i miejsce z tyłu sprawiają, że łatwo zapakować rodzinę na urlop. Jeśli potrzebujesz siedmiu miejsc, sprawdź jednak, czy mniejszy bagażnik tej konfiguracji będzie dla ciebie wystarczający.” Tomasz, użytkownik samochodu rodzinnego
„Cena zależy od wersji i aktualnych ofert, więc porównywałbym nie tylko kwotę zakupu, lecz także wyposażenie oraz rodzaj napędu. Mocniejsza odmiana z napędem na cztery koła ma sens, jeśli rzeczywiście wykorzystasz jej możliwości.” Joanna, czytelniczka serwisów motoryzacyjnych
Ile kosztuje Nissan X-Trail 2026 i co oferują poszczególne wersje?
Nissan X-Trail 2026 kosztuje od około 171 tys. zł za benzynową wersję 1.5 MCVT o mocy 163 KM, z napędem na przednie koła i wyposażeniem Acenta. Hybrydowy e-POWER e-4ORCE o mocy systemowej 213 KM kosztuje od około 211 tys. zł w wersji N-Connecta. Ceny zależą od rocznika, promocji i konfiguracji; dobrze wyposażona Tekna to wydatek około 243–254 tys. zł. Napęd e-4ORCE poprawia trakcję na śliskiej nawierzchni, ale podnosi cenę zakupu.
Najważniejsze różnice między wersjami obejmują cenę, wyposażenie i praktyczność:
- Acenta to najtańsza opcja z automatyczną przekładnią.
- N-Connecta dodaje między innymi 12,3-calowy ekran dotykowy HD.
- Tekna oferuje bardziej eleganckie wykończenie, cyfrowe zegary i dodatkowe systemy wsparcia kierowcy.
- Pięcioosobowy X-Trail ma bagażnik o pojemności 575 litrów, a wersja siedmioosobowa zapewnia mniej miejsca na bagaże.
Acenta to najtańsza opcja dla osób szukających przestronnego SUV-a z automatyczną przekładnią. N-Connecta dodaje między innymi 12,3-calowy ekran dotykowy HD, a wyższe wersje mogą mieć wyświetlacz przezierny, system ProPILOT Assist i panoramiczny dach. Tekna oferuje bardziej eleganckie wykończenie, cyfrowe zegary, zaawansowane systemy wsparcia kierowcy i wysokiej jakości tapicerkę. Pięcioosobowy X-Trail ma bagażnik o pojemności 575 litrów. Wersja siedmioosobowa przewozi więcej pasażerów, ale zapewnia mniej miejsca na bagaże.
Rodzinny komfort i napęd na każdą drogę — która wersja zachwyca najbardziej?

Benzynowa wersja rozwija 163 KM, natomiast e-POWER różni się od typowej hybrydy: silnik 1.5 turbo wytwarza prąd, a koła napędzają silniki elektryczne. W odmianie e-4ORCE silniki działają przy obu osiach, ułatwiają ruszanie na śniegu i rozpędzają auto do 100 km/h w około 7 sekund. X-Traila nie trzeba ładować z gniazdka, a jego akumulator ma pojemność 1,8 kWh. Spalanie zależy od warunków: w mieście wynosi około 7,5 l/100 km, na spokojnej trasie może spaść poniżej 6 l/100 km, a przy szybkiej jeździe wzrosnąć do 8,5–9 l/100 km.
N-Connectę wybrałbym ze względu na dobry stosunek ceny do wyposażenia, a Teknę poleciłbym osobom, które cenią luksusowe wnętrze i dodatkowe udogodnienia. X-Trail sprawdzi się jako rodzinne auto: mierzy 4,68 m, oferuje przestronną kabinę, fizyczne przyciski klimatyzacji i szeroko otwierane drzwi, które ułatwiają montaż fotelików. Przed zakupem warto porównać ceny konfiguracji oraz zdecydować, czy potrzebne są napęd 4×4 i trzeci rząd siedzeń — oba wybory wpływają na koszt i praktyczność auta.
Nissan X-Trail łączy przestronne wnętrze z oszczędnym napędem hybrydowym, który nie wymaga ładowania z gniazdka. To praktyczny SUV dla rodzin, które szukają komfortu zarówno w mieście, jak i podczas dalszych podróży.
Jakie są opinie o komforcie, przestrzeni i wyposażeniu wnętrza?
Nissan X-Trail oferuje przestronną kabinę, wygodną zarówno na co dzień, jak i podczas rodzinnych wyjazdów. Z przodu mieszczą się obszerne fotele, a z tyłu — dużo miejsca na nogi i nad głową, także dla osób o wzroście około 190 cm. Przesuwana kanapa z regulowanym oparciem pozwala dopasować wnętrze do pasażerów lub bagażu, natomiast szeroko otwierane tylne drzwi ułatwiają montaż fotelików i pakowanie większych rzeczy.
Właściciele i testerzy doceniają komfort jazdy oraz wykończenie wersji Tekna. Pikowana skórzana tapicerka, miękkie materiały w górnej części kokpitu i staranne detale nadają wnętrzu niemal luksusowy charakter, choć niżej znajdują się twardsze plastiki. Fotele Zero Gravity sprawdzają się w długich trasach, a zawieszenie łagodzi większość nierówności. Wygodę uzupełnia łatwa obsługa.
Rodzinna wygoda, bagażnik o pojemności 575 litrów i praktyczne detale

Ergonomiczny kokpit ułatwia obsługę: klimatyzacją steruje się fizycznymi przyciskami i pokrętłami, a nie przez menu ekranu. Kierowca ma do dyspozycji cyfrowe zegary, wyświetlacz HUD i ekran multimedialny o przekątnej 12,3 cala z Apple CarPlay oraz Android Auto. Bogatsze wersje oferują też panoramiczny dach, nagłośnienie Bose, kamery ułatwiające parkowanie i lusterko wyświetlające obraz z tylnej kamery. Porty USB typu A i C pozwalają ładować różne urządzenia.
Pięcioosobowy X-Trail ma bagażnik o pojemności 575 litrów. Podwójna podłoga i pionowo ustawiane panele pomagają uporządkować ładunek, a po złożeniu oparć powstaje równa powierzchnia na większe przedmioty. Z tyłu zmieści się trzech dorosłych pasażerów. Ponadto panoramiczny dach rozjaśnia kabinę, a duże przeszklenia poprawiają widoczność podczas manewrowania. Są też słabsze strony: przy szybkiej jeździe silnik staje się głośniejszy, a na poprzecznych nierównościach nadwozie mocniej reaguje. Mimo to X-Trail łączy przestronność, wygodę i bogate wyposażenie.
Wskazówka: przed zakupem sprawdź, czy wybrana wersja ma przesuwaną kanapę i regulowane oparcie — te rozwiązania pozwalają szybko zwiększyć miejsce na nogi pasażerów albo lepiej wykorzystać bagażnik.
Jak X-Trail radzi sobie na trasie, zimą i pod względem spalania?
Oto, jak Nissan X-Trail e-POWER e-4ORCE sprawdza się w trasie i zimą oraz ile paliwa zużywa.
- Jazda na co dzień i w trasie: W układzie e-POWER silniki elektryczne napędzają koła, a benzynowy silnik 1.5 działa jak generator. Dzięki temu auto płynnie przyspiesza bez zmiany biegów, sprawnie rusza i dobrze wyprzedza przy niższych prędkościach. Powyżej 100–120 km/h dynamika słabnie, a podczas mocnego przyspieszania głośniej pracuje generator.
- Komfort podczas długich podróży: Przestronna kabina, wygodne fotele i komfortowe zawieszenie sprawdzają się w rodzinnych podróżach. Pięcioosobowa wersja oferuje bagażnik o pojemności 575 l, a przesuwana kanapa, dzielona podłoga bagażnika i szeroko otwierane tylne drzwi ułatwiają pakowanie. Ponadto fizyczne przyciski klimatyzacji pozwalają zmienić ustawienia bez szukania ich na ekranie.
- Prowadzenie zimą: Dwa silniki elektryczne — po jednym przy każdej osi — pozwalają układowi e-4ORCE szybko rozdzielać siłę napędową. W efekcie X-Trail dobrze trzyma się śniegu i lodu oraz zachowuje stabilność na śliskiej drodze. To jednak rodzinny SUV, nie samochód terenowy, dlatego napęd 4×4 warto traktować jako wsparcie w zimowych i trudniejszych warunkach.
- Zużycie paliwa: Spalanie zależy od tempa jazdy, warunków i trasy. W jednym teście miejskim wyniosło około 7,5 l/100 km, natomiast przy spokojnej jeździe podmiejskiej może spaść poniżej 6 l/100 km. Pomiary trasowe przynosiły także wyniki około 5,8 l/100 km. Zimą w cyklu mieszanym notowano około 8 l/100 km, a na autostradzie przy 120–140 km/h spalanie może wzrosnąć do około 8,5–9 l/100 km.
- Charakter napędu i zasięg: X-Trail nie wymaga ładowania z gniazdka, a więc łączy płynną jazdę elektryczną z tankowaniem benzyny. Zbiornik o pojemności 55 l pozwala przejechać około 600–700 km w sprzyjających warunkach. Z kolei tryb e-Pedal zwiększa hamowanie po odpuszczeniu gazu i odzyskuje energię, co przydaje się w korkach.
| Zalety | Wady |
|---|---|
|
- Płynna, cicha jazda o charakterze zbliżonym do samochodu elektrycznego; napęd e-POWER nie wymaga ładowania z gniazdka. - Silnik benzynowy 1.5 VC-T/R3 pełni funkcję generatora, a koła napędzają silniki elektryczne; wersja e-4ORCE ma napęd obu osi i moc systemową 213 KM. - Szybka reakcja na gaz i brak klasycznej skrzyni biegów; przyspieszenie 0–100 km/h wynosi około 7,0 s, a prędkość maksymalna 180 km/h. - Napęd e-4ORCE sprawnie rozdziela siłę napędową między osiami i zapewnia pewne prowadzenie na śniegu oraz śliskiej nawierzchni; nie wymaga wału napędowego. - W mieście i przy spokojnej jeździe podmiejskiej napęd pracuje płynnie; w jednym teście odnotowano 7,5 l/100 km w mieście, a przy prędkościach do 90 km/h możliwe było zejście poniżej 6 l/100 km. - Wnętrze jest przestronne i starannie wykończone, a w bogatszych wersjach materiały oraz tapicerka sprawiają wrażenie zbliżonych do klasy premium. - Fotele są wygodne podczas długich podróży; w wersji Tekna opisywano je jako fotele Zero Gravity. - Kabina ma fizyczne przyciski i pokrętła klimatyzacji, co ułatwia obsługę bez odrywania wzroku od drogi. - Ekran multimedialny o przekątnej 12,3 cala obsługuje Android Auto i Apple CarPlay; wybrane wersje oferują też wyświetlacz przezierny HUD. - Dużo miejsca dla pasażerów z przodu i z tyłu; w jednej z testowanych konfiguracji drzwi tylne otwierały się pod kątem niemal 90 stopni, ułatwiając montaż fotelików. - Bagażnik wersji 5-osobowej ma 575 l pojemności; dzielona podłoga może być ustawiana w różnych konfiguracjach, a po złożeniu oparć powstaje równa przestrzeń. - Długość nadwozia wynosi około 4,68 m, a rozstaw osi 2705 mm; duże przeszklenia i kamery ułatwiają obserwację oraz manewrowanie. - Dostępne tryby jazdy obejmują m.in. Auto, Eco, Sport, Snow i Offroad; funkcja e-Pedal pozwala zwiększyć rekuperację po odpuszczeniu pedału gazu. - Zbiornik paliwa o pojemności 55 l pozwala uniknąć planowania podróży pod kątem ładowarek; w jednym teście szacowano zasięg na około 600–700 km. - Wersja e-4ORCE N-Connecta była podawana w cenie około 210–210,5 tys. zł; koszt zależy od rocznika, wersji i promocji. |
- Przy prędkościach autostradowych zużycie paliwa wyraźnie rośnie: w testach podawano około 8,5–9,0 l/100 km przy 120–140 km/h, a w innym około 8,5 l/100 km. - Pod dużym obciążeniem silnik-generator, trzycylindrowa jednostka benzynowa, wchodzi na wysokie obroty i staje się wyraźnie słyszalny. - Przy prędkościach powyżej około 100 km/h dynamika jest mniej przekonująca niż w mieście; samochód nie jest nastawiony na szybkie podróżowanie autostradą. - Zużycie paliwa zależy mocno od warunków: w teście zimowej trasy mieszanej odnotowano około 8 l/100 km, mimo że dane WLTP wskazują około 6,1–6,6 l/100 km. - Układ e-POWER jest bardziej złożony niż klasyczny napęd benzynowy: obejmuje generator, akumulator trakcyjny, elektronikę mocy i silniki elektryczne, dlatego wymaga uważnej obsługi serwisowej. - Tryb jazdy EV ma ograniczoną przydatność, m.in. z powodu małego akumulatora o pojemności około 1,8 kWh netto. - Bagażnik 575 l dotyczy wersji 5-osobowej; wariant 7-osobowy ma około 485 l, czyli o 90 l mniej. - W testach zwracano uwagę na chwilami zbyt czuły układ kierowniczy oraz sporadycznie opóźnioną reakcję na polecenia z przycisków kierownicy. - Prędkość maksymalna wynosi 180 km/h, co może być ograniczeniem dla kierowców oczekujących wyższych osiągów. |
FAQ - Najczęstsze pytania
Ile kosztuje Nissan X-Trail 2026?Ceny zaczynają się od około 171 tys. zł za benzynową wersję 1.5 MCVT Acenta. Hybrydowy e-POWER e-4ORCE o mocy 213 KM kosztuje od około 211 tys. zł, a dobrze wyposażona Tekna to wydatek rzędu 243–254 tys. zł.
Czym różnią się napędy e-POWER i e-4ORCE?W e-POWER silnik benzynowy 1.5 działa jako generator, a koła napędza silnik elektryczny — auta nie trzeba ładować z gniazdka. e-4ORCE dodaje drugi silnik elektryczny przy tylnej osi, zapewniając napęd na cztery koła i lepszą trakcję.
Który napęd Nissana X-Trail 2026 wybrać?e-POWER z napędem na jedną oś będzie odpowiedni głównie do jazdy po mieście i asfalcie. Warto dopłacić do e-4ORCE, jeśli często jeździsz zimą, po śliskich drogach lub regularnie podróżujesz z rodziną w trudniejszych warunkach.
Ile pali Nissan X-Trail e-POWER?Zużycie paliwa zależy od trasy i stylu jazdy: w mieście wynosi około 7,5 l/100 km, a podczas spokojnej jazdy podmiejskiej może spaść poniżej 6 l/100 km. Na autostradzie przy 120–140 km/h może wzrosnąć do 8,5–9 l/100 km, a zimą w cyklu mieszanym notowano około 8 l/100 km.
Jaką pojemność ma bagażnik Nissana X-Trail 2026?Pięcioosobowa wersja oferuje bagażnik o pojemności 575 litrów, a przesuwana kanapa i regulowana podłoga pomagają lepiej wykorzystać przestrzeń. Wariant siedmioosobowy przewozi więcej pasażerów, ale ma mniejszy bagażnik.













